Fetullah Gülen okulları Kıbrıs’ta yayılıyor

Doğa Koleji Yurtdışı Okulları Temsilcisi Okan Dilik

“Mağusa’da bulunan Doğu Akdeniz Koleji’ni bünyesine katan Doğa Koleji, Girne’deki bir özel okulla birleşti… Sırada Lefkoşa var…”

Girne’ye bağlı Alsancak’ta 10 yıldan bu yana faaliyet gösteren British Academy isimli özel okulun, Doğa Koleji bünyesine katıldığı haberlerini geçen hafta yukardakine benzer spotlarla verildi.

Doğa Koleji zaten daha önce de Yeniçağ Gazetesinde çıkan derleme haberde batık kolejleri alarak büyüdüğü yazılmıştı. Kıbrıs’ta da benzer “girişimciliği” gösteriyor. Yeni okul yapmak zaman alır ve tepki büyürse yarım kalabilir, bu nedenle herşeyi hazır okulları Gülen Cemaati sermayesi ile alıp tabela değiştirmek hızlı ve “temiz” bir operasyon.

Haberdar’da çıkan haberden anladığımız sırada Lefkoşa varmış. “Girne ve Mağusa’da açılan okulların ardından sırada Lefkoşa’nın olduğuna dikkat çeken Dilik, yurtdışındaki okullardan Kıbrıs’a öğrenci gönderileceğini sözlerine ekledi” diye haber yapılmıştı.

Bu konuda akla ilk gelen GAÜ’nün Future Koleji olsa gerek. Yakın zamanda o da el değiştirirse şaşmamak gerek.

 

İlginç bir haber: “Doğa’sında rant var”

Birgün Gazetesi 2 Eylül tarihinde yayınladığı haber “Fethullah Gülen’e ait olarak bilinen Doğa Koleji”nin gecekondu mahallesinde bir okula nasıl evrim geçirttiği anlatılıyordu:

“Yaklaşık bir ay önce İstanbul Ataşehir’deki Küçükbakkalköy Mahallesi’nde barınma mücadelesi veren romanlara dozerlerle sabah baskını yapan CHP’li belediyenin, aynı mahallede ‘kaçak’ olarak inşa edilen bir özel okula göz yumduğu ortaya çıktı. Mahallede belediyenin yaptırdığı çocuk parkının hemen yanındaki bir bina neredeyse evrim geçirdi. Önce bahçedeki toprak yüzlerce kamyonun marifetiyle sıyrıldı, böylece eğimli arazide aslında var olmayan bir imar alanı yaratıldı. İlginç olansa Romanların barınma hakkını görmezden gelen Ataşehir Belediyesi’nin, belediye binasının hemen yanındaki bu gecekondu koleji de görmezden gelmesiydi. Yasal olarak imar durumu ‘özel eğitim tesisi’ olması gerekirken, ‘ticaret+konut alanı’nda kalan yapı, Fethullah Gülen’e ait olarak bilinen Doğa Koleji’ne evrildi.”

 

Gülen Cemaati’ne Türki Cumhuriyetlerine sızma yasağı

Birgün Gazetesi Gülen Cemaati Okulları ile ilgili 18 Ağustos’ta yayınlanan haberde Türki Cumhuriyetlerine sızma yasağı konu ediliyordu. Haber şöyleydi:

Türkmenistan’dan ülkede faaliyet gösteren Fethullah Gülen Cemaati’ne bağlı okullara büyük darbe vurdu. Aşkabat yönetiminin, ülkenin idari ve kültürel yapısına sızmaya çalışıldığı ve okullardan seçilen başarılı gençlerin ABD için casusluk yapmak üzere devşirildiği gerekçesiyle “Türk Okulları” adıyla faaliyet gösteren Gülen Cemaati’nin okullarını kapattığı açıklandı.

Öğrencilerin Türk milliyetçiliği ve Osmanlı hayalleriyle kandırılarak tuzağa düşürüldükleri oysa CIA için yetiştirildikleri belirtilirken, söz konusu Gülen okullarının eğitim çalışmalarının yanı sıra öğrencileri hedef ülkelerde anahtar mevkilere atamak için rüşvet bile verdiği ifade edildi.

Aşkabat, Nur Cemaati’nin 1990’dan beri bu ülkede faaliyet yürüten tüm Türk okullarının faaliyetini askıya alırken, okullardan sadece Başkent Aşkabat’taki Mustafa Kemal Atatürk Okulu’nun, öğrencileri eğitimlerini tamamlayınca dek faaliyetini sürdürmesine izin verdi.

Kapatılan Gülen okullarının tamamı normal okullara dönüştürülecek. Türkmenistan’daki bir Türk üniversitesi için de aynı yönde karar alındığı belirtildi.

 

İlk kapatan Özbekler oldu

Orta Asya ve Kafkaslar’da Gülen okullarını ilk kapatan Özbekistan oldu. Okulların dini propaganda yaparak Özbek halkının birliğine aykırı davrandığı, bu okullardaki öğrencilerin Amerika’nın amaçlarına hizmet ettiği gerekçesiyle ülkedeki cemaat okulları kapattı.

Devlet Başkanı İslam Kerimov 1999’da kendisine yönelik suikastın arkasında cemaat okullarının olduğunu açıklayarak okullara baskın düzenledi. Bu tarihte dini örgüt ve cemaatler, ile bu cemaatlerle ilgili faaliyet yürütmek kanunlarla yasaklandı.

Özbekistan Mart 2011’de de din propagandası yapmak, ülkede dini örgüt kurmak suçlamasıyla Gülen’e yakın ülkedeki 50’nin üzerindeki Türk şirkete baskın düzenleyerek kapattı. Kapatılan şirketlerin arasında “Turkuaz Global ” şirketi de bulunuyordu. Şirketin çalışanları tutuklanarak, gözaltına alınmış ve mallarına el kondu.

Türk şirketlerinin Pantürkizm, dini propaganda, Nurculuk, Süleymancılık gibi faaliyetleri yürüttüğü ve Özbek halkının yaşam şeklinin değiştirmeye çalıştığı ileri sürülüyor.

 

Rusya 2006’da uyandı

Nur Cemaati’nin Rusya’daki faaliyetleri ise 2001’de mercek altına alındı. Gülen’e ait okullardaki faaliyetleri dikkatle izleyen Rus gizli servisi FSB, bu okullarda Rusya’nın ulusal güvenliğine aykırı eğitim ve öğretim yapıldığını ortaya çıkardı. Bu okullarda çalışan öğretmenlerin, ABD ve İngiltere adına ajanlık yaptığı, Türk cumhuriyetlerinde bazı darbe girişimlerine karıştığı, yine bu ülkelerde patlak veren bazı iç karışıklıklarda rol oynadığını saptadı.

Bunun üzerine harekete geçen Rus yetkililer, Tataristan’da 8, Başkurdistan’da 4, Karaçay-Çerkes, Yakut-Saha, Astrahan ve Dağıstan’da birer olak üzere toplam 16’ı okulu kapattı. Onlarca öğretmeni sınır dışı etti. Gülen’in Rusya’daki temsilcisi Tolerans Vakfı Başkanı Mustafa Kemal Şirin’in 2003’ten bu yana ülkeye girişi yasaklandı. BirGün

 

Gülen Cemaati’nin Orta Asya’daki okulları 

Gülen Cemaati’ne bağlı olarak Azerbaycan’da bir üniversite, 9 lise ve bir ilkokul, Nahçıvan’da 3 lise, Kazakistan’da 27 lise ve bir ilkokul, Kırgızistan’da 11 lise, Türkmenistan’da bir üniversite, 16 lise ve bir dil merkezi, Tacikistan’da 5, Rusya Federasyonu’nda ise onlarca okulu bulunuyor lise faaliyet gösteriyor. Gülen cemaatinin Özbekistan’daki okulları ise 1999 ve 2000 yıllarında kapatılmıştı. Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, kendisine yönelik suikasta adı karışanlardan bazılarının Gülen cemaatine mensup olduğunun anlaşılması üzerine, bu okulların kapatılması emrini vermişti.

Suyun özelleştirilmesi için uzlaşılan anlaşma metin
Suyun özelleştirilmesi için uzlaşılan anlaşma metin
TÜRKİYE CUMHURİYETİ HÜKÜMETİ İLE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ HÜKÜMETİ ARASINDA SU TEMİNİ VE YÖNETİMİNE İLİŞKİN  HÜKÜMETLERARASI ANLAŞMA   Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) Hükümeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Hükümeti (bundan böyle münferiden bahsedildiğinde “Taraf”, müştereken bahsedildiğinde “Taraflar” olarak anılacaktır), iki ülke arasındaki su temini ve yönetimi konusundaki işbirliğinin, aralarındaki tarihi bağlar ve ilişkiler çerçevesinde sürdürüleceğini beyanla, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetlerarası Çerçeve Andlaşma”sının hükümleri kapsamında, Türkiye’den KKTC’ye[...]
Lefkoşa'da eylem çağrısı "İnadına Barış"
Lefkoşa'da eylem çağrısı "İnadına Barış"
Ankara'daki bombalı saldırı sonrası aralarında YKP'nin de olduğu örgütler yarın (Pazar) saat 17:30'da Kuğulu Park'ta eylem çağrısı yaptı. Yapılan çağrı şöyle: Türkiye halklarının verdiği mücadeleyle ortaklaşıyoruz. Yolunuz yolumuz, kavganız kavgamızdır. Sizin kayıplarınız bizim kayıplarımızdır.Barış yolunda gösterdiğiniz direnç, direncimizdir. Bu zorlu yolu hep beraber yürüyeceğiz . Güneşi toplayacağız birlikte. Çünkü bizim inancımız, çünkü bizim direncimiz, çünkü bizim irademiz var. Yarın saat 17.30 da Kuğulu Park a gel. İnadını al da gel.Unutma sensiz bir kişi eksiğiz. BARIŞ PLATFORMU KTÖS BKP,BKP GENÇLİK,YKP,KTOEÖS,BARAKA,BORAN,ALEVİ KÜLTÜR[...]
Yeraltı ve yerüstü kaynakları federal Kıbrıs'ın olacak
Yeraltı ve yerüstü kaynakları federal Kıbrıs'ın olacak
Abbas Elmas – Yeni Bakış Gazetesi Yeni Kıbrıs Partisi Örgütlenme Sekreteri Murat Kanatlı, Kıbrıs konusunda bir yandan inanılmaz bir hızla barış yönünde adımlar atılırken, bir yandan da ülke içinde daha önceden konuşulup anlaşılan noktalarda provokasyon yapılmaya çalışıldığını söyledi.  Kanatlı, özellikle mülkiyet konusunda Annan Planı döneminde kabul edilen uzlaşılar olduğunu ve referandumda evet denilmesine karşın şimdilerde bu konu üzerinde  çok sağlıklı tartışmalara varmayacak provokasyonlar ve manipülasyonlar yapılmaya çalışıldığını belirtti.   Yeni bir şey bulmuş gibi davranıyor Eğer bir kiracınız varsa[...]